Loading...

تعریف تاچومتر

تعریف تاچومتر:

 ساعتی از فروشگاه خریدم که بر روی قاب آن کلمه تاچومتر "Tachometer " نوشته شده بود بعد از اینکه از فروشنده سوال کردم که این چی هست و چه کاری انجام میده جواب قانع کننده ای به من نداد و این سوال بعد از سالیان سال دوباره برای من زنده شد. حال جوابی که به نظر من پر ارزش است را برای شما تشریح میکنم
 

تاچومتر در معنی کلمه "Tachometer ": سرعت سنج

حال شرحی بر این معنی: تاچومتر چیزی نیست جر یک سری اعداد که معمولا از 400 کنار عدد 2 شروع و به 60  کنار عدد 12 بر روی قاب ساعت  مچی حک شده ختم میشوند. این سیستم برای اندازه گیری سرعت در محدوده یک کیلومتر طراحی شده است. این اعداد نشانگر سرعت شیئی میباشد که در این محدوده حرکت میکند. برای نمایش این سرعت از ثانیه شمار کورنومتر استفاده میشود البته کسر از ثانیه نیز قابل محاسبه میباشد و فقط نحوه استفاده مهم است شما میتوانید بر حسب سلیقه و دید خود عمل کنید در اینجا ما به شرح نحوه استفاده از تاچومتر در دو مدل مختلف میپردازیم.
 
 
 
 تاچومترTachymeteساعت

1- برای اندازه گیری سرعت با توجه به مسافت دقیق (1 کیلومتر):

ابتدا دو نقطه در فاصله یک کیلومتر از هم را مشخص کرده زمان ورود و خروج شیء مورد نظر را اندازه گیری کنید (توسط کورنوگراف ساعت مچی) عقربه کورنومتر شما بر روی هر عدد از اعداد تاچومتر قرار گیرد میانگیر سرعت شیء را نمایش میدهد.
توجه: محدوده برآورد سرعت این ساعتها بین 400 کیلومتر تا 60 کیلومتر در ساعت میباشد. (البته شما میتوانید به گونه ای دیگر برآورد سرعت کمتر یا بیشتر را محاسبه کنید)
 
مثال ساده: شما در اتوبوس بین شهری در یکی از اتوبانها در حال حرکت هستید در این اتوبان علائم جدا کننده هر کیلومتر مشخص شده است. پس میتوانیم به محض عبور از اولین تابلو کورنومتر خود را فعال کرده و تا عبور از تابلوی بعدی کورنومتر را متوقف کنیم. عقربه کورنوگراف (عدد ثانیه شمار) سرعت میانگین اتوبوس را به شما نمایش میدهد. (امید وارم سرعت اتوبوس شما کمتر از 60 کیلومتر نباشد)
مثال سخت: شما قصد مسافرت با هواپیما را دارید، هوا در ابتدای باند ایستاده اگر طول باند را بدانید و یا از تابلوهای روی باند متوجه شوید مسافت طی شده هواپیما جهت تیک آف و پرواز از روی باند چند متر است پس از محاسبه زمان شروع حرکت تا بلند شدن هواپیما از زمین عقربه کورنومتر بر روی هر عدد از اعداد تاچومتر که ایستاد سرعت هواپیما است. سرعت را در متراژ طی شده ضرب کنید حال میانگین سرعت هواپیما برای تیک آف در دست شماست.
مسافت طی شده (کیلومتر)× عدد تاچومتر = سرعت میانگین هواپیما
        2.5Km      × 160 سرعت (26 ثانیه)= 400 کیلومتر
 

2- برای اندازه گیری مسافت با سرعت ثابت (1 کیلومتر):

شیئی با سرعت ثابت (مثلا 120کیلومتر) درحال حرکت است هر گاه کورنومتر شروع به حرکت کند زمانی که به عدد سرعت مورد نظر برسد (30 ثانیه ) این شییء یک کیلومتر را طی کرده است.


هیچ مطلبی یافت نشد